ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗ ΕΝΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΕΣΩΝ

Ωρολόγιο πρόγραμμα

Θέματα εξετάσεων πιστοποίησης

Ο κάτοχος διπλώματος ΙΕΚ στην ειδικότητα «Γραφιστική Εντύπου και Ηλεκτρονικών Μέσων» έχει πιστοποιήσει τις γνώσεις, δεξιότητες και επαγγελματικές ικανότητες που τον καθιστούν ικανό να συνδυάζει στοιχεία εικαστικών τεχνών και τυπογραφίας, φωτογραφίας και γραφικών για να δημιουργήσει ένα μήνυμα που πείθει και συγκινεί τον αποδέκτη. Ταυτόχρονα, επινοεί και διαμορφώνει μία ταυτότητα για την πηγή του μηνύματος (concept design). Ο γραφίστας έντυπων και ηλεκτρονικών μέσων πρέπει να είναι σε θέση να εκτελεί προσχέδια χρησιμοποιώντας τη σύγχρονη τεχνολογία, να διεκπεραιώνει γραφιστική εργασία υπό την καθοδήγηση και επίβλεψη του καλλιτεχνικού επιμελητή και να παρακολουθεί την παραγωγή της εργασίας σε όλα της τα στάδια μέχρι την παράδοση του έργου στον πελάτη.

Προϋποθέσεις εγγραφής των ενδιαφερομένων στην ειδικότητα «Γραφιστική Εντύπου και Ηλεκτρονικών Μέσων» των Ι.Ε.Κ. είναι να είναι κάτοχοι απολυτηρίων τίτλων, δομών της μη υποχρεωτικής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ως ακολούθως : Γενικό Λύκειο (ΓΕΛ), Τεχνικό Επαγγελματικό Λύκειο (ΤΕΛ), Ενιαίο Πολυκλαδικό Λύκειο (ΕΠΛ), Τεχνικό Επαγγελματικό Εκπαιδευτήριο (ΤΕΕ) Β’ Κύκλου σπουδών, Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑΛ), Επαγγελματική Σχολή (ΕΠΑΣ), Σχολή Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ). Οι γενικές προϋποθέσεις εγγραφής στα ΙΕΚ ρυθμίζονται στην Υ.Α. 5954 «Κανονισμός Λειτουργίας Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) που υπάγονται στη Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης (Γ.Γ.Δ.Β.Μ.)».

Τομείς Απασχόλησης

Ο απόφοιτος της ειδικότητας «Γραφιστική Εντύπου και Ηλεκτρονικών Μέσων», μπορεί να εργαστεί σε:

• Διαφημιστικές εταιρίες
  • Εκδοτικούς οίκους
  • Εφημερίδες & Περιοδικά
  • Τηλεόραση & Κινηματογράφο
  • Δημιουργικά γραφεία.
  • Εταιρίες DTP Departments
  • Εταιρείες σχεδίασης ιστοσελίδων, I-books κλπ
  • Ατελιέ γραφικών τεχνών
  • Επιχειρήσεις γραφικών τεχνών
  • Βιομηχανίες παραγωγής ειδών συσκευασίας
  • Ιδιωτικά και Κρατικά τυπογραφεία
  • Δημόσιους οργανισμούς, όπως:
  • Βουλή των Ελλήνων (Γραφείο Τύπου, Βιβλιοθήκη, Βουλή των Εφήβων κλπ)
  • Υπουργεία Πολιτισμού, Τουρισμού, Αμύνης (Γεωγραφική, Υδρογραφική Υπηρεσία στρατού και Τυπογραφείο στρατού), Δημόσιας Τάξης (Τυπογραφείο και κατά τόπους Αστυνομικές Διευθύνσεις) κλπ
  • Οργανισμοί, όπως Εθνικό Τυπογραφείο, Μουσεία, Πινακοθήκες, Βιβλιοθήκες, Δημόσια Τηλεόραση, ΕΟΤ, ΕΛΤΑ κλπ
  • Γραφεία Τύπου Υπουργείων, Περιφερειών και Δήμων
  • Γενικά Αρχεία του Κράτους
  • Μουσείο φωτογραφίας, Σχολή κινηματογράφου Θεσσαλονίκης κλπ.
  • Ως ελεύθερος επαγγελματίας σε δικό του εργαστήριο.

Επαγγελματικά Προσόντα

Τα ειδικά επαγγελματικά προσόντα του αποφοίτου της εν λόγω ειδικότητας είναι τα κάτωθι:

• Να γνωρίζει την ορολογία των γραφικών τεχνών και των πολυμέσων
  • Να γνωρίζει τα στάδια παραγωγής εντύπων και πολυμέσων
  • Να διαβάζει και να εκτελεί προσχέδια
  • Να γνωρίζει τα λειτουργικά συστήματα Macintosh/PC Windows
  • Να χειρίζεται περιφερειακά μηχανήματα υποστήριξης (εκτυπωτή, ψηφιακό σαρωτή, modem κ.λπ.)
  • Να δημιουργεί πρότυπες σελίδες με τον H/Y
  • Να εισάγει κείμενα και εικόνες/σχέδια μέσα στη σελίδα
  • Να διαχειρίζεται τυπογραφικά τα κείμενα και τις εικόνες/σχέδια μέσα στη σελίδα
  • Να επεμβαίνει ψηφιακά στις εικόνες
  • Να σχεδιάζει με ψηφιακά εργαλεία
  • Να γνωρίζει και να χρησιμοποιεί τα μέσα ατομικής προστασίας και υγιεινής
  • Να συγκροτεί ένα βασικό κοστολόγιο για τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Επαγγελματικά Καθήκοντα

Ο απόφοιτος της ειδικότητας «Γραφιστική Εντύπου και Ηλεκτρονικών Μέσων» πρέπει να είναι σε θέση:

• να εκτελεί προσχέδια χρησιμοποιώντας τη σύγχρονη τεχνολογία
  • να διεκπεραιώνει γραφιστική εργασία υπό την καθοδήγηση και επίβλεψη του καλλιτεχνικού επιμελητή
  • να παρακολουθεί την παραγωγή της εργασίας σε όλα της τα στάδια μέχρι την παράδοση του έργου στον πελάτη.